FAQ
Jak opatentować wynalazek?
Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co to jest patent? Jest to prawo do wyłącznego korzystania z danego wynalazku, czyli rozwiązania jakiegoś problemu i czerpania z tego tytułu korzyści majątkowej. Na całym świecie istnieją ograniczenia dotyczące patentów. Składa się na nie:
- czas wynoszący maksymalnie 20 lat,
- terytorium obejmujące jeden lub kilka krajów,
- konkretne rozwiązanie opisane w zastrzeżeniach patentowych.
Aby móc chronić znak towarowy, czyli oznaczenie służące do komercyjnego odróżnienia danego towaru od innego, należy złożyć odpowiednie podanie oraz opłacić i przejść procedury wskazane przez Urząd Patentowy. Warto zaznaczyć przy tym, że prawo ochronne znaku towarowego ogranicza się do:
- 10 lat, ale można je przedłużyć,
- terytorium obejmującego jeden lub kilka krajów,
- wskazanych towarów oraz usług,
- formy znaku (słowa, grafiki lub połączenia tych elementów).
Czym charakteryzuje się wynalazek?
Nie każde innowacyjne rozwiązanie ma charaktery wynalazku. Kryterium, które musi spełniać Twój produkt lub usługa to:
- nowość,
- posiadanie poziomu wynalazczego,
- możliwość wykorzystania w sposób przemysłowy.
Opatentować możesz również wynalazek biotechnologiczny.
Jak uzyskać patent na wynalazek?
Jeśli chcesz uzyskać patent na swój wynalazek — powinieneś udać się do odpowiedniego urzędu. Możesz też załatwić sprawę listownie lub elektronicznie. Jeżeli nie masz czasu zrobić tego osobiście — możesz skorzystać z pomocy pełnomocnika. W jego charakterze występuje m.in. rzecznik patentowy.
Anety Walczewska — rzecznik patentowy z siedzibą w Łodzi
Jeżeli chciałbyś opatentować wynalazek, jednak nie masz czasu zająć się formalnościami lub nie czujesz się pewnie, jeśli chodzi związane z procedurami przepisy — możesz skorzystać z pomocy biura patentowego, takiego jak to prowadzone przez Anetę Walczewską. Terminy spotkań z Klientami odbywają się po uprzednim kontakcie telefonicznym.
